Mniszek lekarski - przepisy i zastosowanie | Na zdrowie - z naturą do zdrowia

piątek, 16 maja 2014

Mniszek lekarski - przepisy i zastosowanie

Wiosna. Maj.

Jeśli jeszcze do tej pory nie zbieraliście kwiatów, liści mniszka lekarskiego - najwyższa pora.
Korzenie zbiera się w jesieni ze starszych roślin.

Jak można wykorzystać mniszka?

Z młodych, jeszcze nie bardzo zielonych liści, można sporządzać sałatki.
Z dodatkiem niewielkiej ilości czosnku, soli i pieprzu, odrobiną oleju i soku z cytryny, otrzymujemy tzw. sałatkę dla zmęczonych - ze względu na witaminy, substancje krwiotwórcze, składniki leczące dolegliwości wątroby, poprawiające przemianę materii, oczyszczające nerki i krew.



Mniszek lekarski - zastosowanie, przepisy




Liście mniszka można dodawać do innych sałatek, zup, na kanapki, do czegolowiek.
Ostatnio dodałem do jajecznicy.
A na blogu Kuchnia  biegacza znalazłem pyszny przepis na naleśniki z mniszkiem.

Z liści mniszka można wycisnąć sok.
Z 1/4 kg liści można uzyskać pół szklanki soku, którego picie likwiduje brak apetytu, usuwa zmęczenie, poprawia wygląd cery. Pić trzy razy dziennie po 50 g.
Dodanie spirytusu do soku umożliwia przechowanie go przez zimę. W tym przypadku pięć szkalnek soku zalewa się 1/4 litra spirytusu. Po zamieszaniu odstawić na tydzień. Po tym czasie odcedzić. Pić dwa razy dziennie po łyżeczce na 1/2 szklanki wody.



Sok z mniszka lekarskiego ma duże właściwości hamujące rozwój nowotworów. W tym przypadku sok należy pić trzy razy dziennie. Pół szklanki soku rozcieńczyć taką samą ilością wody lub jakiejś herbaty ziołowej, pić przez4-6 tygodni, pół godziny przed jedzeniem, małymi łykami.

Napar z liści i korzeni mniszka.
Garść (50 g) wsypać do 1 litra wody. Gotować dwie minuty. Parzyć 10 minut. Odcedzić do termosu.
Popijać pół szklanki dziennie na 30 minut przed posiłkami.
Napar stosuje się przy chorobach dróg moczowych, żółciowych, wątroby, niestrawności, żółtaczce, miażdżycy, trądziku młodzieńczym, wysypkach, półpaśćcu, złej przemianie materii.

Chorym na żółtaczkę zaleca się zjadać 5-6 świeżych łodyg mniszka (bez kwiatu), a cukrzykom nawet 10, dziennie.

Z mniszka można zrobić wino.
Nie, nie.
Nie cieszcie się. To wino lecznicze, do spożywania w niewielkich ilościach. Dobre przy dolegliwościach kobiecych i trawiennych.
250g kwiatu mniszka, 1kg cukru, 2 litry wody, 5dag drożdży nastawić na kilka tygodni w ciemnym miejscu. Gdy kwiaty opadną na dno, zlać do butelek i przechowywać w ciemnym miejscu.
Zażywać dwa razy dziennie mały kieliszek.

Na lepszy apetyt można pić rano i wieczorem po szklance naparu z jednej łyżeczki mniszka lekarskiego, ziela krwawnika i mięty pieprzowej.

Mieszanka soków z liści mniszka lekarskiego i babki zwyczajnej stosowana jest przy nieżytach żołądka z niedokwaśnością. Zalecany jest również na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy przy normalnej lub obniżonej kwaśności (niezalecany przy nadkwaśności).

Z kwiatów mniszka lekarskiego można przyrządzić syrop, smakowo podobny do miodu.
W tym celu uzbierać 200 sztuk kwiatu (nie myć, w celu pozbycia się znajdujących się w nich istot żywych należy je na kilka minut rozłożyć na białym papierze), zalać 1/2 litra zimnej wody, zagotować, macerować w tej wodzie przez noc. Następnego dnia przecedzić, odcisnąć kwiaty. Dodać 0,5 kilograma cukru i 1-2 łyżeczki soku z cytryny. Gotować bez przykrycia do odparowania wody, do momentu uzyskania konsystencji syropu. Syrop nie może być za rzadki, bo wtedy fermentuje, ani za gęsty, bo wtedy się skrystalizuje.
Syrop, zamiast miodu, jest wspaniałym dodatkiem do wypieków lub do smarowania chleba. Można z niego zrobić orzeźwiający napój.





1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly