Funkcje wątroby, czyli bez zdrowej wątroby ani rusz. | Na zdrowie - z naturą do zdrowia

niedziela, 30 czerwca 2013

Funkcje wątroby, czyli bez zdrowej wątroby ani rusz.Wątroba jest najważniejszym narządem układu trawiennego, odpowiadającym za liczne, bardzo istotne, czynności w organizmie.
Jest najważniejszym organem przemiany materii oraz głównym narządem wydzielniczym.

Wątroba odgrywa doniosłą rolę w procesach metabolicznych organizmu.
Bierze udział w metabolizmie tłuszczów, odpowiadając za produkcję cholesterolu i lipoprotein - kompleksów tłuszczów i białek.

W wątrobie odbywa się także zamiana cukrów i białek na tłuszcze, które są następnie transportowane do tkanek tłuszczowych i tam magazynowane.

W wątrobie dokonują się także procesy związane z gospodarką węglowodanową.
W zależności od potrzeb energetycznych organizmu zachodzą w niej trzy procesy związane z regulacją cukrów.
Gdy organizm jest w stanie spoczynku (np. snu), zapotrzebowanie na energię jest niskie, wówczas z wchłoniętej do krwi glukozy wytwarzany jest i magazynowany wielocukier zapasowy - glikogen.
Gdy organizm potrzebuje większej ilości energii, poziom glukozy we krwi spada i jej niedostatek rekompensowany jest ponowną przemianą glikogenu w glukozę, a proces ten zwany jest glikogenolizą.
Gdy cały zapas glikogenu się wyczerpie, a glukoza nie jest dostarczana do organizmu, wówczas może ona zostać wytworzona z innych substancji, np. aminokwasów (glukoneogeneza).
Zatem wątroba potrafi utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Wątroba bierze także udział w gospodarce białkowej organizmu, w przemianie białek. Jest to proces niezbędny do dalszego wykorzystywania składników pokarmowych.
Działanie wątroby polega na tworzeniu i przetwarzaniu niektórych aminokwasów oraz na tworzeniu mocznika z amoniaku, produkowanego w trakcie przekształcania aminokwasów w ketokwasy.


Ostropest witalny ratunek dla wątroby


Wytwarzane przez wątrobę różne substancje białkowe są odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi. Zaburzenia krzepliwości krwi, bądź nadmierne krwawienia są często wynikiem niewydolności wątroby.

Wątroba spełnia m.in. funkcje gruczołu trawiennego, którego głównym produktem jest żółć, niezbędna do rozkładania tłuszczów, która zawiera m.in. kwasy żółciowe i barwniki żółciowe, w tym bilirubinę.

Wątroba gromadzi substancje energetyczne: tłuszcze, węglowodany, magazynuje usuwane z obiegu krwi niektóre witaminy, np. A, B12, D, K, a także znaczne ilości składników mineralnych. Zmagazynowane w wątrobie zapasy witaminy A są wystarczające na okres około dwóch lat, a witaminy D i B12 na okres jednego roku.

Wątroba jest narządem odtruwającym organizm. Odpowiada za usuwanie i neutralizowanie licznych substancji. Są to zbędne produkty przemiany materii, leki, hormony, trucizny, narkotyki, alkohol, szkodliwe chemikalia. Wątroba wychwytuje z krwi toksyczne substancje, zobojętnia, a następnie wydala z organizmu przez nerki.

Wątroba reguluje stężenie hormonów w organizmie, neutralizując ich działanie, rozkładając je (aldosteron, adrenalinę, estrogen, kortykosteron czy insulinę) po tym, gdy zostały spożytkowane przez organizm.

Wątroba jest także odpowiedzialna za regulację funkcji tarczycy. Ma zdolność przekształcania tyroksyny,  hormonu tarczycy, w jego czynną postać - trójjodotyroninę.

Ważną funkcją wątroby jest także regulacja ilości krwi. Wątroba magazynuje krew, którą może uwalniać do krwiobiegu np. podczas krwawienia.Dużo tego.

Myślę więc, że każdy powinien pomyśleć o swojej wątrobie i dbać o nią.

Przeczytaj także wpis Ostropest plamisty - ratunek dla wątroby

 

12 komentarzy:

 1. Ostatnio trochę za rzadko.
  Cieszy mnie Twoje uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam twoje posty. Będę to robić częściej

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam świadoma za ile funkcji odpowiedzialna jest taka o sobie wątroba .
  :) Człowiek się uczy całe życie i... głupi umiera- czy jakoś tak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą głupotą bym nie przesadzał.
   Człowiek umiera raczej niedoinformowany, niż głupi.

   Usuń
 4. Przydatny artykuł, uświadamia co i jak z wątrobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ciągle przymierzam się do kontynuacji tematu.

   Usuń
  2. oo i bardzo dobrze chętnie poczytam więcej na ten temat, z niecierpliwością czekam ;d

   Usuń
  3. oo fajnie z chęcią poczytam więcej na ten temat z niecierpliwością czekam

   Usuń
 5. Jest już następny artykuł do tego tematu? Z chęcią bym poczytał coś więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ciekawy artykuł, warty przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly