Pokrzywa - zdrowie w zasięgu ręki | Na zdrowie - z naturą do zdrowia

sobota, 12 kwietnia 2014

Pokrzywa - zdrowie w zasięgu ręki

Pokrzywa



Chwast nielubiany przez każdego, kto się nią poparzy.
Chwast, który rośnie wszędzie - w grodzie, przy drodze, na polach.

Ale...

Od wieków znane są właściwości lecznicze i wzmacniające pokrzywy.
Przecież Hipokrates nie mógł się mylić!

Liście pokrzywy zawierają flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, garbniki, chlorofil, serotonina, histamina, acetylocholina, kwasy organiczne (krzemowy, masłowy, octowy, glikolowy i glicerowy), witaminy A, B2, C, E, K, sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, mangan, żelaz, potas i krzem) oraz enzymy i hormony roślinne.

W korzeniach pokrzywy znajdują się śluzy, woski, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka.

I co Wy na to?
Chwast mega zdrowotny.

Pokrzywa oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, zwęża naczynia krwionośne, hamuje krwawienie, odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych, poprawa pracę wątroby i dzięki temu odtruwa organizm, wzmacnia żołądek, zmniejsza nadmierną potliwość. 

Pokrzywa ma działanie przeciwbiegunkowe, przeciwinfekcyjne, przeciwanemiczne, przeciwkrwotoczne.

Pokrzywa poprawia ogólną przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych i zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Stosowana wewnętrznie pokrzywa jest środkiem wspomagającym w leczeniu różnego rodzaju krwawień, anemii, krzywicy, ogólnego osłabienia, ran oparzeniowych, zapalenia skóry, dolegliwości związanych z okresem klimakterium, z gośćcowym zapaleniem stawów, pęcherza, nerek, kamicy wątroby, żółtaczki, wrzodów żołądka, stanów przedcukrzycowych, biegunki, wzdęcia, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit.

Zewnętrznie pokrzywa zaleca się stosować przy łojotoku skóry głowy i łupieżu, nadżerkach (aftach), w infekcji jamy ustnej, grzybicy skóry, śluzówek, guzów, narośli i nowotworów.

Do suszenia pokrzywę zbiera się od maja do września, w dni pogodne. Suszyć należy ją w cieniu, w miejscach pozbawionych wilgoci.

Po zwiędnięciu pokrzywa nie parzy.

Sok otrzymuje się głównie z młodych, świeżych, ulistnionych pędów, zbieranych już w kwietniu i maju.

Młode pokrzywy można dodawać do zup, sałatek, surówek.





8 komentarzy:

  1. Lubię sałatki z pokrzywą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W niedzielę jadłem z nią jajecznicę.
      Smakowo była niezauważalna (do jajecznicy dodaję dużo innych warzyw i ziół), więc jeśli ktokolwiek miałby jakieś obawy, to niepotrzebnie.
      Także nie parzy. :)

      Usuń
  2. Nigdy nie jadłam pokrzywy, wiedziałam, że ma zastosowanie lecznicze, ale nie przyszło mi do głowy, że można ją jeść. Ciekawe, pewnie spróbuję i się przekonam jak smakuje :) Ma Pan bardzo ciekawe artykuły, dopiero się wdrażam w sprawy zielarskie, chciałabym posiąść wiedzę niezbędną do leczenia się domowymi, zielarskimi sposobami. Mógłby Pan napisać coś na temat innych ziół, np. przeznaczonych do leczenia zapalenia pęcherza, lub innych zapaleń? Czytałam na ten temat na stronie http://zapaleniepecherza.info.pl ale przyznam, że wolałabym się dowiedzieć czegoś więcej od Pana. Pozdrawiam ciepło i czekam na kolejne wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze się cieszę, kiedy ktoś znajdzie dla siebie coś pożytecznego na moim blogu.
      Chciałbym jednak uprzedzić, że nie jestem autorytetem, ani zielarzem, w pełnym tego słowa znaczeniu.
      Wszystko to, co piszę na blogu wynika jedynie z moich zainteresowań, a posiadana wiedza, raczej skromna, oparta jest na publikacjach (choćby tych opisanych w zakładce Literatura), osobistych doświadczeniach oraz wiedzy i doświadczeń mojej teściowej, która naturą stara się zainteresować jak największe grono osób.
      Nie wiem, czy na temat zapalenia pęcherza (sam tej przypadłości nie doświadczyłem) mógłbym wnieść coś więcej, niż to, co znajduje się na wskazanej przez Panią stronie, nie mniej jednak pogrzebię i jeśli znajdę coś uzupełniającego, znajdzie się to na blogu.
      Pozdrawiam równie ciepło.

      Usuń
  3. Uwielbiam herbatę z pokrzywy! Na początku mi nie smakowała, odrzucał mnie zapach, ale przywykłam i teraz piję regularnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do każdego (prawie) smaku można się przyzwyczaić.
      Do niektórych warto.

      Usuń
  4. Kiedy byłam małą dziewczynką pamiętam jak babcia siekała młodą pokrzywę do twarożku, szczypta soli, szczypta pieprzu...naprawdę pyszne! Dziś nie podaję swoim dzieciom bo zwyczajnie nie mieszkam w bloku a pokrzywy jakie spotykam znajdują się przy drodze - zakurzone, zapaprane...raczej bym ich nie jadła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te pokrzywy przy drodze faktycznie mogą się nie nadawać do spożycia, nie tylko ze względu na kurz, który można opłukać wodą, ile z powodu innych zanieczyszczeń (np. spaliny samochodowe).
      Warto czasami wybrać się "za miasto", nie tylko by odetchnąć na łonie natury, ale właśnie też po to, by tę naturę przywieźdź do domu.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly